Odkup firem a podniků v krizovém stavu

Pokud je vaše firma v situaci počínajícího, případně se již rozvíjejícího krizového procesu, je po delší období ztrátová, snižuje se jí rentabilita a padá platební schopnost, při tom na druhé straně má aktiva a funkční potenciál, existují dvě možná řešení překonání krize:

  1. Bojovat s krizí
  2. Prodat firmu v krizovém stavu

Pokud jde o krizovou situaci ve firmě, je zde plně na místě analogie s nemocí člověka: stejně jako u jakékoliv nemoci existují i u krize příčiny onemocnění, faktory, průběh, klasifikace krizových jevů na ostré a chronické, jakož i různé způsoby léčby. Stejně jako u vážného onemocnění je i u krizové situace nejlepší nezabývat se samoléčbou, ale obrátit se na odborníky. O to spíše, že právě naše společnost se specializuje na řešení různých krizových situací v podnikání a má velké profesionální zkušenosti i nezbytné instrumenty.

Boj s krizí «do vítězného konce» však není vždy zdůvodněním utracených prostředků a ne vždy končí očekávaným výsledkem. Někdy již nelze vyléčit firmu bez větších investic a optimálnějším řešením je její prodej, dokud ji postupující krize nepřivede k totální ztrátě tržní hodnoty nebo k bankrotu.

Disponujeme portfoliem investorů

M&A Aliance velmi úzce spolupracuje se skupinou investorů z Ruska, zemí SNS a Izraele, kteří se specializují na akvizice a následnou revitalizaci firem nacházejících se v různých stadiích krize.

Nezadlužené firmy v krizovém stavu

Ekonomický stav firmy má rozhodující vliv na výběr vhodného ruského investora. Pokud je firma v dlouhodobé vleklé krizi, má potenciál a zatím nepatří do kategorie zadlužených společností, pak jejím kupcem může být i strategický investor z oboru nebo soukromý ruský investor, který pro ozdravění společnosti využije externích specialistů.

V poslední době se na českém trhu stala koupě firem v krizovém stavu u určité skupiny investorů výhodným byznysem. K známým velkým investorům zde například patří Jaroslav Strnad (skupina Czechoslovak Group) nebo majitel Arca Capital Pavol Krúpa.

V našem portfoliu jsou investoři, kteří se již mnoho let zabývají nákupem firem v různém stadiu krize. V jejich portfoliu jsou stovky koupených a revitalizovaných firem, které pak byly po jejich ozdravění buď prodány za vyšší cenu, nebo si je nechali ve svém vlastnictví.

Odkup zadlužených firem

V případech, kdy česká firma již je zadlužená, ale má potenciál, pak se jejím kupcem nejčastěji stávají investoři, kteří se specializují na další revitalizaci, restrukturalizaci a sanaci firem.

Vzhledem k tomu, že potenciálním ruským kupcům českých zadlužených firem společnost M&A Aliance nabízí také i externí služby spojené s revitalizací a řešením krizových situací v podnikání, může být okruh potenciálních investorů podstatně rozšířen.

Více informací naleznete na specializovaném webu: www.prodejdoruska.cz